Słownik pojęć

Przedstawiamy listę najważniejszych terminów i pojęć dotyczących agregatów prądotwórczych. Zbiór ten może okazać się przydatną pomocą dla każdej osoby zainteresowanej zakupem lub wynajmem generatora prądu. W przypadku jakichkolwiek niejasności jesteśmy do dyspozycji - służymy swoją wiedzą popartą wieloletnim doświadczeniem w pracy z energią. Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas.

AVR (ang. Automatic Voltage Regulation)

System AVR to automatyczny regulator, który wykrywa wahania napięcia i automatycznie dostosowuje napięcie wyjściowe, aby utrzymać stały poziom, bez względu na obciążenie.

Agregat prądotwórczy wyposażony w AVR generuje energię elektryczną o stałym napięciu, co jest podstawowym czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo i wydłużoną żywotność zasilanych odbiorników, takich jak sprzęt RTV i AGD. Warto zaznaczyć, że urządzenia te są wrażliwe na wszelkie wahania napięcia, a bez AVR nietrudno o ich uszkodzenie.

Sprawdź naszą ofertę agregatów prądotwórczych ze stabilizatorem napięcia.

SZR (ATS, ang. Automatic Transfer Switch)

SZR - Samoczynne Załączanie Rezerwy - to system zarządzania energią, który automatycznie włącza rezerwę po zaniku zasilania. Został zaprojektowany, aby chronić urządzenia przed uszkodzeniem w wyniku przerwy w dostawie prądu i zapewnić ciągłość energetyczną w miejscach, gdzie jej brak może spowodować poważne konsekwencje.

TERNOL oferuje agregaty prądotwórcze z zabezpieczeniem układem SZR.

IP (ang. Ingress Protection)

IP, czyli Współczynnik Ochrony jest międzynarodową normą (IEC 60529) używaną do oceny stopnia ochrony lub skuteczności uszczelnienia obudowy elektrycznej przed wtargnięciem przedmiotów, wody, kurzu lub przypadkowym kontaktem. Odpowiada ona europejskiej normie EN 60529.

Współczynnik ten składa się z dwóch cyfr, gdzie pierwsza (od 0 do 6) oznacza ochronę przed ciałami stałymi, natomiast druga (od 0 do 9) ochronę przed cieczami. Im wyższa cyfra, tym skuteczniejsze zabezpieczenie. Np. IP44 - ochrona przed obiektami większymi niż 1 mm i przed wnikaniem wody kapiącej pod każdym kątem (tj. deszcz).

Współczynnik ochrony IP Współczynnik Ochrony - IP

Współczynnik mocy cos φ

Współczynnik mocy jest miarą stosunku mocy czynnej do mocy biernej w obwodzie prądu przemiennego. Jest ważny, ponieważ wpływa na wydajność systemu elektrycznego i może być wykorzystany do obliczenia ilości energii, która może zostać utracona.

Funkcja cosinus ma dwie wartości rzeczywiste, 0 i 1. Przesunięcie fazowe między tymi dwiema wartościami wynosi 180 stopni, co oznacza, że gdy jedna wartość wzrośnie o 1, druga spadnie o 1. Gdy obie wartości są równe 0, wtedy przesunięcie fazowe wynosi zero stopni i nie ma zmian napięcia ani prądu. Współczynnik mocy cos φ może zatem określić kąt, o który prąd spóźnia się lub wyprzedza napięcie.

Agregaty trójfazowe cechują się znamionowym cos φ równym 0,8, natomiast agregaty jednofazowe cos φ równym 1,0.

Moc czynna agregatu prądotwórczego

Moc czynna nazywana jest potocznie znamionową i mówi o faktycznej mocy pobieranej przez urządzenia, które wykorzystują energię z agregatu prądotwórczego lub UPS. Podawana jest w:

  • W (watach),
  • kW (kilowatach)
  • lub MW (megawatach).

PRP (ang. Prime Power)

Prime Power to moc szczytowa przy pracy ciągłej agregatu. Określa jaką ilość energii w sposób ciągły generator jest w stanie wytwarzać przy zmiennym obciążeniu przez nieograniczoną liczbę godzin. Średnie obciążenie w ciągu doby nie powinno przekroczyć 70% mocy znamionowej.

LTP (ang. Stand By)

LTP to moc ograniczona czasowo przy pracy dorywczej. Definiuje się ją na podstawie maksymalnej energii, jaką generator może dostarczyć w ciągu maksymalnie 500 godzin na rok, natomiast przez 200 z nich agregat może pracować bez przerwy. Przekroczenie tego czasu jest niedopuszczalne.

Prąd stały i prąd zmienny

Prąd stały (ang. DC - direct current) to prąd płynący w jednym kierunku, natomiast prąd przemienny (ang. AC - alternating current) to prąd płynący naprzemiennie w obu kierunkach.

Prąd stały charakteryzuje się także tym, że jego biegunowość się nie zmienia. Ma stałą wartość natężenia i kierunek przepływu. Można go magazynować i wykorzystywać w odpowiednim momencie. Kolejną z zalet jest także stała wartość dostarczanej mocy, co jest pozytywne dla wszystkich wrażliwych na wahania napięcia urządzeń. Prąd stały wykorzystuje się w domowych gniazdkach i ma napięcie 12 V.

Prąd zmienny charakteryzuje zmienna biegunowość i wielkość prądu. Natężenie zmienia się dowolnie w czasie, a jego wartości są naprzemiennie dodatnie lub ujemne. Prąd zmienny wykorzystywany jest najczęściej w elementach grzejnych takich jak piecyki, czajniki elektryczne, grzałki w kuchenkach oraz w żarówkach.

Równoległa praca agregatów

Praca równoległa agregatów prądotwórczych to układ, w którym więcej niż jeden generator prądu jest podłączony do tego samego obciążenia elektrycznego. Zapewnia to moc w okresach dużego zapotrzebowania oraz w przypadku przerw między cyklami generatorów. W systemie elektroenergetycznym praca równoległa może być wykorzystywana jako sposób na wytwarzanie większej mocy przy mniejszym zużyciu paliwa poprzez utrzymanie pełnej mocy wytwórczej. Aby to osiągnąć, systemy są połączone równolegle na jednej wspólnej linii transmisyjnej. Jeśli jeden system nie działa z maksymalną wydajnością, może pobierać energię z drugiego. Pozwala to na wytwarzanie energii bez zwiększania zużycia paliwa.

Skorzystaj z fachowego doradztwa specjalistów TERNOL. Pomogliśmy podnieść wydajność energetyczną wielu firmom.

Sprawdź nasze realizacje!

Realizacje TERNOL

Zaufali nam

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Cookies.

ok