Agregat prądotwórczy jednofazowy

Na rynku można znaleźć różne rodzaje agregatów prądotwórczych. Różnią się od siebie m.in. gabarytami, zasilającym je paliwem, sposobem uruchamiania, ale przede wszystkim mocą. Przy doborze generatora moc jest jednym z najważniejszych kryteriów, a odpowiednio dobrane urządzenie gwarantuje nieprzerwane zaspokojenie potrzeb energetycznych danego miejsca.

Formularz

Nie wiesz, który agregat wybrać?
Zostaw nam swój numer, oddzwonimy!

Agregaty prądotwórcze 230 V

Agregaty prądotwórcze jednofazowe wyposażone są w prądnicę z jednym uzwojeniem (jedną fazą), która przenosi całą dostępną moc agregatu i wykorzystuje ją do zasilenia urządzeń elektrycznych z odbiornikami jednofazowymi o maksymalnym napięciu 230 V.

Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w miejscach, gdzie braki w dostawie prądu mogą wiązać się ze stratami np. z powodu awarii urządzeń grzewczych (piece z podajnikami elektrycznymi), urządzeń chłodniczych czy instalacji alarmowych. Warto także zaopatrzyć się w generator prądu dla gospodarstwa domowego, jeżeli zdarzają się zapowiedziane lub niezapowiedziane przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Różnica pomiędzy agregatem jednofazowym a trójfazowym

Podstawową różnicą pomiędzy generatorem jednofazowym a trójfazowym jest wytwarzane napięcie. Agregat jednofazowy może wyprodukować napięcie do 230 V i z powodzeniem zasilić urządzenia domowe, natomiast trójfazowy może wytworzyć napięcie fazowe 230 V i międzyfazowe 400 V do zasilenia urządzeń wysokopoborowych.

Większość urządzeń domowych takich jak żelazko, telewizor, komputer czy pralka to urządzenia jednofazowe, do zasilenia których wystarczy napięcie agregatu jednofazowego.

Urządzenia o mniejszym zapotrzebowaniu będą działać także przy pomocy agregatu trójfazowego, jednak generator ten umożliwia uzyskanie tylko ⅓ swojej mocy dla gniazda jednofazowego. Może pracować na pełnej wydajności tylko podczas wykorzystania wszystkich trzech faz.

Gdzie wykorzystać agregat prądotwórczy jednofazowy?

Jednofazowy agregat prądotwórczy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest niemożliwy lub występują braki w dostawie prądu.

  • Domy całoroczne, gdzie zdarzają się przerwy w dostawie prądu. Do zasilenia urządzeń RTV i AGD.
  • Domki letniskowe, które nie są przyłączone do elektrowni. Agregat zapewni ogrzewanie, oświetlenie i zasili urządzenia domowe.
  • Podczas wycieczki kamperem, gdzie przyda się podczas gotowania wody, podgrzewania posiłków czy ładowania telefonów.
  • Na działkach i w ogrodach, gdzie zasili m.in. kosiarki, pilarki, dmuchawy, nożyce czy odśnieżarki.

Kiedy nie stosować agregatu jednofazowego?

Agregat jednofazowy nie może być wykorzystywany do zasilania urządzeń i maszyn, które wymagają napięcia 400 V. Z tego względu nie sprawdzi się on m.in.:

  • w wielkich domach,
  • na budowach,
  • w zakładach produkcyjnych,
  • na dużych imprezach plenerowych,
  • w szpitalach i placówkach medycznych do zasilenia wysokopoborowych urządzeń.

Zalety jednofazowego generatora prądu

Osobom, które chcą zakupić/wynająć generator do zasilania niskopoborowych urządzeń polecamy jednofazowe agregaty prądotwórcze. Poniżej przedstawiamy ich zalety:

  • Generatory jednofazowe są bardzo proste w obsłudze.
  • Są tańsze od generatorów trójfazowych.
  • To skuteczne zabezpieczenie na wypadek braku prądu.
  • Łatwe w transporcie dzięki stosunkowo niewielkim gabarytom.

Zaufali nam

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Cookies.

ok