Cichy agregat prądotwórczy

Przebywanie w miejscach, gdzie z powodu hałasu nie można się skupić czy zwyczajnie porozmawiać jest utrapieniem. Większe agregaty prądotwórcze, zwłaszcza te niezabudowane, mają to do siebie, że generują znaczny hałas. I o ile nie przeszkadza to przy halach produkcyjnych czy osobnych pomieszczeniach, to w domu potrafi być niezwykle uciążliwe. Na szczęście na rynku, a także w szerokiej ofercie TERNOL można zaopatrzyć się w cichy agregat prądotwórczy.

Kup cichy agregat prądotwórczy

Skorzystaj z porady fachowca, z którym wspólnie dobierzecie idealny, cichy agregat prądotwórczy do domu.

Marcin Jastrzębski

Tel. 535 582 398

Cichy agregat prądotwórczy do domu

Z pewnością jednym z najważniejszych parametrów wyboru jednostki zasilania awaryjnego do domu jest generowany hałas. W tego względu warto wybrać zabudowany agregat prądotwórczy, skutecznie wyciszający jego pracę. W zależności od ilości urządzeń, które zasilić ma generator, warto przemyśleć kupno agregatu inwertorowego. Wśród jego zalet można wymienić automatyczną regulację pracy silnika, dzięki której osiąga wysoką wydajność (dostosowaną do zapotrzebowania energetycznego) przy zredukowanym zużyciu paliwa.

Ważne

Choć jest to bardzo ważny aspekt, to oprócz emitowanego hałasu, podczas wyboru agregatu prądotwórczego należy uwzględnić także:

  • moc, która musi być większa niż suma mocy wszystkich sprzętów zasilanych przez generator,
  • lokalizację generatora zamontowanego na stałe lub na przyczepie, w zależności od tego, czy będzie wykorzystywany w więcej niż jednym miejscu,
  • wbudowany system AVR - stabilizację napięcia, dzięki której wszystkie urządzenia chronione są przed uszkodzeniem z powodu wahania napięcia,
  • SZR - automatyczny rozruch w trakcie awarii prądu oraz automatyczne wyłączenie pracy agregatu, gwarantujące ciągłość pracy wszystkich urządzeń,
  • rodzaj paliwa zasilającego cichy agregat prądotwórczy do domu.

Jak wyciszyć agregat prądotwórczy?

Każdy generator ma własną specyfikację techniczną, w której określony jest poziom emitowanego hałasu mierzony w dB (decybelach). Im niższa wartość, tym cichszy jest agregat prądotwórczy. Przykładowo praca agregatu osiągającego 90 decybeli może być nie tylko uciążliwa, ale też niekorzystna dla zdrowia. Warto zwrócić uwagę, że wskazaną normą dla domów jednorodzinnych jest 40-45 dB.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupno generatora, który posiada obudowę wyciszającą lub tłumik. Teoretycznie zakup takiego urządzenia będzie wymagał większego nakładu finansowego, ale w ostateczności nie pojawi się konieczność kupna dodatkowego wyciszenia. Co jednak w sytuacji, kiedy mamy już sprzęt?

Metody wyciszenia agregatu prądotwórczego

Agregaty wytwarzają prąd dzięki pracy silnika spalinowego, który generuje przy tym hałas. Wtedy pojawia się myśl: jak wyciszyć agregat prądotwórczy, aby jego stosowanie nie było tak męczące. Mamy dobrą wiadomość - istnieją na to skuteczne sposoby, będą one jednak wiązać się z dodatkowymi wydatkami. Co kupić, żeby wyciszyć agregat prądotwórczy?

Tłumik wyciszający

Do wielu modeli agregatów można dokupić zestawy tłumiące, które wyciszą pracę silnika bez ingerencji w jego wydajność. Trzeba pamiętać o doborze tłumika dostosowanego do danego generatora. Potrafią one zmniejszyć hałas nawet o 30 dB.

Podstawowa wiedza o budowie silnika powinna wystarczyć, aby samodzielnie zamontować tłumik. Warto jednak skontaktować się z fachowcami TERNOL, którzy nie tylko doradzą najlepsze rozwiązanie, ale także przeprowadzą cały proces wyciszenia agregatu prądotwórczego.

Dodatkowa obudowa tłumiąca hałas

Wyposażona w materiały redukujące dźwięki, skutecznie wycisza pracę agregatu (o ok. 20 dB.). Może zdarzyć się tak, że na rynku nie będzie pasującej obudowy akustycznej. Nic straconego - można wykonać ją samodzielnie, trzymając się kilku ważnych zasad:

  • zachowanie obiegu powietrza i możliwości odprowadzania spalin;
  • dostęp do świeżego powietrza odpowiadającego za proces spalania;
  • zapewnienie ochrony przed opadami i innymi warunkami atmosferycznymi - jeżeli wyciszony agregat znajduje się na zewnątrz;
  • zapewnienie bezpośredniego dostępu do generatora;

Lokalizacja

Kolejnym sposobem wyciszenia agregatu prądotwórczego, a raczej zmniejszenia natężenia dźwięku w najbliższym otoczeniu, jest przemieszczenie urządzenia. Natomiast przy montażu nowego generatora warto dobrze przemyśleć tę kwestię w pierwszej kolejności. Dobrym miejscem na lokalizację jest np. garaż, gdzie na sprzęt nie będą miały wpływu ani opady, ani skrajne temperatury. Jeżeli rozdzielnia elektryczna jest w odpowiedniej odległości, warto w jej sąsiedztwie zainstalować agregat, co ułatwi także przyłączenie go do instalacji elektrycznej. Przy ustalaniu miejsca montażu, warto wziąć pod uwagę m.in. rodzaj podłoża, które powinno być solidne i wyrównane. Rozchodzące się wibracje mogą zwiększyć poziom hałasu, ale rozłożenie maty antywibracyjnej powinno rozwiązać ten problem.

Wybierz cichy agregat prądotwórczy TERNOL:

Kup cichy agregat prądotwórczy

Wybierz jeden z modeli cichych agregatów prądotwórczych lub skorzystaj z porady fachowców TERNOL.

Wypełnij formularz
- oddzwonimy wkrótce!

Zaufali nam

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Cookies.

ok