Agregat prądotwórczy do domu

Agregatami prądotwórczymi nazywamy urządzenia, które przekształcają napędzające je paliwo na energię elektryczną. Dzięki temu zapewniają dostawę prądu w miejscach, gdzie nie ma do niego dostępu lub występują awarie zasilania.

Generator prądotwórczy w domu może być wykorzystany jako stały element instalacji elektrycznej lub jako dodatkowe źródło zasilania.

Dlaczego warto posiadać agregat prądotwórczy w domu?

Nietrudno sobie wyobrazić taki scenariusz: Budzisz się rano, trzeba zawieźć dzieci do szkoły i udać się do pracy. Wchodzisz do łazienki, próbujesz zapalić światło i w tym momencie okazuje się, że nie ma prądu. Wystąpiła niespodziewana awaria. No trudno, jakoś się obejdzie, w końcu jest dzień. Ale dlaczego postanowiłeś naładować telefon rano zamiast wieczorem? Bateria padła, nie da się nawet zadzwonić z zapytaniem do zakładu energetycznego. Z kawy też trzeba będzie zrezygnować, bo przecież masz tylko czajnik elektryczny. Dzieci nie obejrzą porannego programu do śniadania. Toster nie działa, mikrofalówka nie działa. Ogrzewanie padło. Golarką też się dzisiaj nie ogolisz. Żona w rozpaczy, bo ani się pomalować, ani fryzurę zrobić. A na domiar złego pilotem nie otworzysz napędzanej elektrycznie bramy… jak to się robiło ręcznie?

A co, jeżeli takie sytuacje przytrafiają się regularnie? Jeżeli dom zlokalizowany jest w miejscach o częstych brakach w dostawie prądu spowodowanych np. burzą, wichurą, śniegiem? Dla właścicieli domowych agregatów prądotwórczych nie ma to większego znaczenia.

W przypadku przerwy w dostawie prądu uruchamia się generator, który w zależności od rodzaju i zapotrzebowania zasila najważniejsze urządzenia w gospodarstwie domowym.

W dzisiejszych czasach prąd jest dobrem, bez którego ciężko wyobrazić sobie codziennie życie, a agregat prądotwórczy do domu, może okazać się przydatny także poza nim. Duży ogród, garaż, działka, kamper czy biwak - to miejsca, gdzie często brakuje zasilania.

Jaki agregat prądotwórczy do domu?

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów generatorów. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać, trzeba wcześniej przemyśleć kilka ważnych kwestii.

Jakie urządzenia mają być zasilane przez agregat? Cały dom, czy wybrane odbiorniki?

Maksymalna moc wybranego agregatu musi być większa, niż suma mocy wszystkich urządzeń, które mają być zasilane. Generator powinien mieć przynajmniej 20% zapasu.

Czy generator ma być wbudowany na stałe, czy ulokowany na przyczepie?

Małe, walizkowe generatory prądu cechują się niewielką mocą, dlatego będą użyteczne na biwaku czy działce, aniżeli w gospodarstwie domowym. Natomiast agregaty o odpowiedniej mocy, zamontowane na stałe będą sprawnie zasilać wszystkie urządzenia. Można także zdecydować się na generator na przyczepie, jeżeli istnieje potrzeba zasilenia więcej niż jednego miejsca.

Jaki jest akceptowalny poziom hałasu wydawany przez agregat?

Jeżeli zależy nam na agregacie, który nie będzie uciążliwy ze względu na hałas podczas pracy, warto zdecydować się wersję zabudowaną - wyciszoną. Natomiast jeżeli poziom emitowanego hałasu nie ma znaczenia, oszczędniejszym rozwiązaniem będzie niezabudowany generator prądu do domu.

Automatyczna stabilizacja napięcia

Nie każdy agregat wyposażony jest w stabilizator napięcia (AVR). Odpowiada on za utrzymanie odpowiedniego napięcia agregatu prądotwórczego w celu zabezpieczenia podłączonych urządzeń przed uszkodzeniem spowodowanym wahaniami napięcia. Dlatego warto zdecydować się na agregat z AVR.

Agregat prądotwórczy do domu z automatycznym rozruchem

Kolejną z funkcji, jaką warto mieć w agregacie prądotwórczym jest SZR, czyli samoczynne załączenie rezerwy. Dzięki niemu generator uruchomi się automatycznie po zaniku zasilania. Do wyboru są także generatory z rozruchem manualnym, jednak będzie to kłopotliwe, kiedy posiadamy urządzenia wymagające ciągłej pracy (system alarmowy, ogrzewanie, zamrażalka, komputer). Agregat prądotwórczy do domu z automatycznym rozruchem zapewni nieprzerwane działanie wszystkich odbiorników.

Rodzaj paliwa

Generatory prądotwórcze dzielimy także ze względu na silnik i paliwo, jakie je zasila. Agregaty benzynowe są bardzo wydajne, ale droższe. Natomiast te z silnikiem diesla są ekonomiczniejsze, ponieważ spalają mniej paliwa. Istnieją także generatory na płynny gaz LPG, który co prawda kosztuje najmniej, ale jego spalanie jest największe.

Nie wiesz, jaki agregat do domu wybrać?
Fachowcy TERNOL są do dyspozycji!

Marcin Jastrzębski
+48 535 582 398
info@ternol.pl

Przeprowadzimy wizję lokalną z pobraniem pomiarów zapotrzebowania energetycznego i na tej podstawie fachowo doradzimy, jaki agregat prądotwórczy do domu będzie najbardziej wydajny i ekonomiczny zarazem.

Jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu?

Skoro posiadamy już wiedzę, jaki agregat prądotwórczy do domu będzie najlepszy, powinniśmy skupić się na kwestiach związanych z jego instalacją.

Zatem jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu? Zasadniczo istnieją dwie opcje.

  1. Jeżeli zdecydowaliśmy się na stałe podłączenie do instalacji elektrycznej, jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia tego faktu w zakładzie energetycznym, który jest naszym dostawcą prądu i uzyskać stosowną zgodę. Generator prądu będzie wtedy integralny z całą instalacją. W takiej sytuacji niezbędne jest przyłączenie agregatu do specjalnie zaprojektowanego w tym celu systemu SZR, o którym pisaliśmy powyżej. Takie rozwiązanie wiąże się również z tym, że po zakończonej instalacji osoba uprawniona (z zakładu energetycznego) dokonuje odbioru i kontroli bezpieczeństwa całego systemu.
  2. Jeżeli w naszej rozdzielni znajduje się przełącznik sieć-agregat, nie musimy decydować się na trwałe podłączenie agregatu prądotwórczego w domu. Wystarczy podłączyć generator do zasilania w przystosowanym gnieździe na tablicy bezpieczników i uruchomić w razie potrzeby.

Praca z wysokim napięciem może być niebezpieczna dla osób niedoświadczonych. Dlatego wszelkie prace związane z podłączeniem agregatu warto zlecić profesjonalistom, którzy przeprowadzą zgodną z wymaganiami prawnymi, a zarazem bezpieczną instalację.

Warto wiedzieć

Agregat prądotwórczy nie powinien przez dłuższy czas być nieużywany. Raz na jakiś czas należy go uruchomić, aby uniknąć usterek w przyszłości. Należy także pamiętać o regularnej kontroli sprzętu po czasie określonym przez producenta.

Potrzebujesz pomocy w doborze, serwisie lub montażu agregatu?

Podaj swój numer telefonu. Oddzwonimy najszybciej, jak to możliwe.

Zaufali nam

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Cookies.

ok