Spis treści
- Co to jest agregat prądotwórczy?
- Zastosowanie generatorów prądu
- Budowa i elementy generatora prądu
- Jak działa agregat prądotwórczy?
- Rodzaje agregatów prądotwórczych
- Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Agregat prądotwórczy jest samodzielnym urządzeniem produkującym energię elektryczną. Może on służyć jako główne lub dodatkowe źródło energii, w zależności od zapotrzebowania danego miejsca.
Z definicji agregat to silnik napędzający generator, który zapewnia moc wykorzystywaną do zasilania innych urządzeń. Składa się z odrębnych maszyn.
Agregaty prądotwórcze wykorzystywane są w miejscach niepodłączonych do sieci energetycznej oraz tam, gdzie przerwa w dostawie prądu może stanowić poważny problem. Generatory prądu okazują się przydatne także w miejscach, gdzie wymagane jest dodatkowe źródło energii, np. w godzinach szczytowego zużycia.
Agregat prądotwórczy jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego miejsca, w którym brak lub przerwa w dostawie prądu może wiązać się ze stratami i konsekwencjami. Na przykład:
Agregat prądotwórczy jest połączeniem urządzenia napędzającego (zwykle jest to silnik) i alternatora. Alternator podzielony jest z kolei na wirnik i stojan. Poniżej przedstawiamy grafiki wyjaśniające budowę agregatu prądotwórczego z podziałem na poszczególne elementy.
Silnik przekształca energię mechaniczną na energię elektryczną. Składa się z wirnika i stojana. Wirnik jest wykonany z materiału przewodzącego i obraca się wewnątrz stojana, który składa się z szeregu nieruchomych cewek. Gdy wirnik się porusza, przecina pole magnetyczne generowane przez cewki stojana. Powoduje to wytwarzanie prądu przemiennego, który płynie w jednym kierunku od dodatniego zacisku do ujemnego zacisku w każdej cewce drutu.
Agregaty prądotwórcze możemy podzielić na kilka kategorii, które różnią się od siebie:
Agregaty DIESEL Agregaty BENZYNA
Agregaty JEDNOFAZOWE Agregaty TRÓJFAZOWE